Broušené sklo
Hutní sklo
Malované sklo
Ryté sklo
Sbírky skla

AJETO 30

Výstava ke třicátému výročí sklárny Ajeto v Lindavě. Věnováno Petru Novotnému. Prohlédnout si jí můžete od 22. 6. do 22. 9. 2024

100x PAVEL HLAVA

 Využijte ještě poslední možnost shlédnout tuto krásnou výstavu, která je prodloužena do 5. června.

100x PAVEL HLAVA

Výstava ke stému výročí narození sklářského výtvarníka a designéra

Sklářské muzeum Nový Bor 16.3. – 31.5. 2024

 V letošním roce uplyne 100 let od narození sklářského výtvarníka a designéra Pavla Hlavy (1924 – 2003). Byl to mimořádně všestranný člověk se širokým tvůrčím záběrem. Pocházel ze Semil a ačkoli nebyl ze sklářské rodiny, železnobrodská sklářská škola mu učarovala a rozhodl se ji studovat. Absolvoval oddělení rytí skla u profesorů Ladislava Přenosila a Božetěcha Medka. Své dovednosti dále zdokonaloval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, v ateliéru Karla Štipla. Většinu svého pracovního života (od roku 1957, resp. 1959 až do odchodu do penze v roku 1985) strávil jako výtvarník Ústředí bytové a oděvní kultury (ÚBOK).

Škála technik, výtvarných prostředků a výtvarných poloh, které ve své tvorbě vystřídal je unikátní – od průmyslového designu, přes umělecké řemeslo a malosériovou výrobu, až po ateliérovou tvorbu a realizace v architektuře. Byl jedním z průkopníků volné sklářské tvorby, ale také propagátorem automatické výroby skla. Nápojové sklo podle jeho návrhů je stále ve výrobním programu Crystalexu, a to i 50 let po svém vzniku. Jeho originálně pojaté rytiny ovlivněné soudobým malířstvím, vázy pro jeden květ přezdívané „Kapky“, hutní objekty se vpichy i hranované nádoby se zatavenými kovovými foliemi a tkaninami jsou hojně publikované a patří ke „zlatému fondu“ Československého skla a ikonám československého designu. Do povědomí zahraničních galeristů a sběratelů se zapsal především svou ateliérovou tvorbou. Autorským objektům ze skla se příležitostně věnoval od konce 50. let a měl tak velký podíl na emancipaci českého skla jako plnohodnotného materiálu. Naplno se do volné tvorby ponořil v 80. letech. Dílo Pavla Hlavy bylo představeno na desítkách monografických a více než stovce kolektivních výstav po celém světě a získalo celou řadu ocenění.

Do historie moderního uměleckého skla, ale i Nového Boru se Pavel Hlava zapsal také jako jeden ze zakladatelů Mezinárodního sklářského sympozia IGS. Těžko říci, jaká očekávání měli, když jej v roce 1982 s tehdejším ředitelem Františkem Arnoštem a ostatními zakládali. Z toho, že tato tradice trvá dodnes a letos se zde bude konat již 15. trienále IGS by ale měli bezpochyby radost.

Na výstavu byly laskavě zapůjčeny exponáty a materiály ze soukromých sbírek ing. Zdeňka Parmy a rodiny Hlavičkových – potomků Pavla Hlavy. Díky tomu zde můžeme veřejnosti prezentovat nejen věci typické a známé, ale také řadu věcí osobních a unikátních, existujících pouze v jediném exempláři.

Eliška Vavříčková / kurátorka výstavy

100x PAVEL HLAVA

Srdečně zveme na vernisáž výstavy 100x PAVEL HLAVA, která se bude konat v pátek 15. 3. 2024 od 17 hodin. Výstavu si pak můžete prohlédnout od 16. 3. do 31. 5. 2024.

Návštěvní doba během vánočních a novoročních svátků

REVIVE LITHYALIN!

Srdečně zveme na vernisáž výstavy, která se koná 24.11. v 17 hodin ve Sklářském muzeu v Novém Boru

vystavující: Žofia Dubová, Zuzana Gállyová, Lucia Kupcová, Dávid Kurinec, Kristína Ligačová, Palo Macho, Katarína Pozorová, Pavla Pšenicová, Jakub Sojka, Anna Zbořilová

V roce 2022 uskutečnili studenti Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě dva workshopy zaměřené na historickou technologii skla – lithyalin. Konaly se především v atelieru firmy Glassbor CZ v Novém Boru, ve spolupráci se sklárnou Jílek v Kamenickém Šenově a novoborskou sklářskou školou. Lithyalin vynalezl v 19. století sklářský obchodník, malíř a technolog Friedrich Egermann, od jehož úmrtí uplyne v příštím roce neuvěřitelných 160 let. Tato speciální technologie vznikla jako nápodoba drahých kamenů a kombinuje hutní techniku se zušlechtění pomocí lazur.

Studenti experimentovali a zkoumali možnosti této tradiční a unikátní technologie v kontextu současné autorské tvorby a designu. To vše pod vedením Pala Macha, pedagoga VŠVU v Bratislavě a Václava Kuželky, skvělého technologa, který se technologií lazury a lithyalinu zabývá již více než třicet let.

Výstava je prezentací experimentů mladých slovenských autorů a také výzvou k tomu, abychom tradiční techniky ctili a vážili si jich, zároveň se je ale snažili vizuálně posouvat a hledat jejich aktuální uplatnění na poli autorského skla a současného designu.

Eliška Vavříčková, Sklářské muzeum

VÝSTAVA THE BEST OF 2013 – 2023

V letošním roce slavíme neuvěřitelných 130 let existence! K tomuto jubileu připravujeme celou řadu akcí a novinek. Některé už máme za sebou a na další se můžete těšit…

Aktuálně Vás srdečně zveme na vernisáž výstavy „THE BEST OF 2013 – 2023“, která se bude konat v pátek 23. 6. 2023 v 17h.

Vernisáží letní výstavy tradičně zahajujeme novoborské SKLÁŘSKÉ SLAVNOSTI, na jejichž bohatý program Vás tímto také zveme.

Těšíme se na setkání!

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY FENOMÉN LHOTSKÝ

Výstava známého výtvarníka, designéra a technologa ve sklářském muzeu se pomalu chýlí ke svému konci. Využijte ojedinělé příležitosti setkat se s charismatickým a úspěšným Zdeňkem Lhotským osobně a přijďte ve čtvrtek 8. června na komentovanou prohlídku.

Zdeněk Lhotský, muž mnoha talentů, je uznávaným výtvarníkem a designérem. Vybudoval ale také prosperující firmu, která realizuje tavené plastiky pro zákazníky z celého světa. Pelechovské Studio Lhotský, ani výtvarník sám, se nezalekne žádné výzvy a každou zakázkou posouvá hranice oboru o kousek dál. Přijďte na inspirativní setkání!

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY IVANA KUBELY

Novoborský sklářský mistr Ivan Kubela provede svou výstavou.

FENOMÉN LHOTSKÝ – výstava sklářského výtvarníka, designéra, inovátora a velké osobnosti českého skla

Zdeněk Lhotský je jednou z největších současných osobností českého skla. Je to člověk mnoha talentů. Je vynikajícím výtvarníkem, zakládajícím členem skupiny Tvrdohlaví. Je světově proslulým sklářem, odvážným technologickým inovátorem i podnikatelem. Již bezmála 30 let je majitelem a uměleckým ředitelem studia skleněné tavené plastiky Lhotský s.r.o. v Pelechově u Železného Brodu, kde realizuje nejen své vlastní autorské práce, ale také řadu zakázek pro umělce z celého světa. Celý život se zabývá především tavenou plastikou. Věnuje se ale také designu, malbě i práci s kovem. Společným jmenovatelem všech jeho realizací je precizní provedení, jednoduchý až puristický tvar a důraz na dekor.

Ivan Kubela / 60

Výstava k životnímu jubileu předního novoborského skláře.

Dnes v 17h zahajujeme výstavu k životnímu jubileu novoborského rodáka IVANA KUBELY.
Ivan Kubela pochází ze sklářské rodiny, je absolventem zdejší sklářské školy a řemeslu se věnuje již od roku 1978. Začínal ve sklárně Hantich a v roce 1990 si otevřel vlastní sklářské studio. Zkušenosti sbíral také na mnoha stážích v zahraničí. Od počátku 90. let byl jeho profesní život spjat se slavnou lindavskou sklárnou Ajeto. Naprosto zásadním pak bylo jeho spojení s architektem a designérem Bořkem Šípkem, s nímž spolupracoval více než 25let.
Přijďte si prohlédnout výstavu skutečného mistra skláře!

Výstavu František Jungvirt / Sklo prodlužujeme až do 5. 3. 2023. Takže máte ještě čas… a rozhodně si ji nenechte ujít!

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY FRANTIŠKA JUNGVIRTA

STŘEDA 25. LEDNA 2023 V 16:00

Prohlídka výstavy „Sklo“ s jejím autorem Františkem Jungvirtem – jedním z nejoriginálnějších a nejnadějnějších sklářských designérů mladé generace.

 
 

RU22_pozvanka.indd