Broušené sklo
Hutní sklo
Malované sklo
Ryté sklo
Sbírky skla

AJETO 30

Výstava ke třicátému výročí sklárny Ajeto v Lindavě. Věnováno Petru Novotnému. Prohlédnout si jí můžete od 22. 6. do 22. 9. 2024

Plán výstav a akcí pro rok 2024

REVIVE LITHYALIN!

Srdečně zveme na vernisáž výstavy, která se koná 24.11. v 17 hodin ve Sklářském muzeu v Novém Boru

vystavující: Žofia Dubová, Zuzana Gállyová, Lucia Kupcová, Dávid Kurinec, Kristína Ligačová, Palo Macho, Katarína Pozorová, Pavla Pšenicová, Jakub Sojka, Anna Zbořilová

V roce 2022 uskutečnili studenti Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě dva workshopy zaměřené na historickou technologii skla – lithyalin. Konaly se především v atelieru firmy Glassbor CZ v Novém Boru, ve spolupráci se sklárnou Jílek v Kamenickém Šenově a novoborskou sklářskou školou. Lithyalin vynalezl v 19. století sklářský obchodník, malíř a technolog Friedrich Egermann, od jehož úmrtí uplyne v příštím roce neuvěřitelných 160 let. Tato speciální technologie vznikla jako nápodoba drahých kamenů a kombinuje hutní techniku se zušlechtění pomocí lazur.

Studenti experimentovali a zkoumali možnosti této tradiční a unikátní technologie v kontextu současné autorské tvorby a designu. To vše pod vedením Pala Macha, pedagoga VŠVU v Bratislavě a Václava Kuželky, skvělého technologa, který se technologií lazury a lithyalinu zabývá již více než třicet let.

Výstava je prezentací experimentů mladých slovenských autorů a také výzvou k tomu, abychom tradiční techniky ctili a vážili si jich, zároveň se je ale snažili vizuálně posouvat a hledat jejich aktuální uplatnění na poli autorského skla a současného designu.

Eliška Vavříčková, Sklářské muzeum