Broušené sklo
Hutní sklo
Malované sklo
Ryté sklo
Sbírky skla

plakát pro web

SONY DSC  SONY DSC


SKLO VE SLUŽBÁCH POLITIKY

 

Sklo-politika 010Sklo-politika 020NB_4567_profi2SONY DSCSONY DSCSONY DSC

sklo ve službách politiky_plakát

VÝSTAVA SKLO – PAVEL WERNER

Page1

131519

05

CRYSTALEX 50

cxSklářské muzeum Nový Bor Vás srdečně zve na výstavu k 50. výročí otevření sklářského kombinátu firmy Crystalex. Výstava potrvá od 17. června do 29. října 2017 v obou výstavních prostorech muzea.

Společnost Crystalex je fenoménem našeho města. Její kombinát vznikl v době a za podmínek, které se již pravděpodobně nebudou opakovat. Rychlost a nákladnost jeho výstavby, počet zaměstnanců, výrobků… to vše trhalo dobové rekordy. Po jeho výstavbě se stalo z městečka o necelých
7 000 obyvatel město téměř o polovinu větší…

 

SKLENĚNÝ ŠPERK

Sklářské muzeum Nový Bor Vás srdečně zve na novou výstavu novoborské výtvarné skupiny Natělo.

Výstava skleněných šperků potrvá v muzeu do 28. 5. 2017.

plakát

Foto výstavy

   

   

 

ART DÉCO NA NOVOBORSKU

Komorní výstava, převážně z našich sbírek, Vám připomene dobu 20. a 30. let minulého století. Dobu elegantních dam oděných v kožešinách a pokuřujících z dlouhých špiček cigarety, dobu uhlazených gentlemanů a oslnivých filmových div, dobu úžasu nad nově postaveným mrakodrapem Chrysler v New Yorku (na krátkou zářivou chvíli nejvyšší budovou světa), dobu okouzlení vším novým, moderním a pokrokovým…. Dobu úlevy a radosti světa z toho, že se pomalu oklepal z hrůz první světové války, ale zároveň dobu velké hospodářské krize…

Přijďte se potěšit elegantními dobovými návrhy a sklem z místních rafinérií, které dodnes obdivujeme pro jejich precizní řemeslné zpracování. Přesvědčit se můžete i o zručnosti studentů sklářských škol v Novém Boru a Kamenickém Šenově v době první republiky.

Výstava potrvá do 31. května 2017.

 

ART DECO_plakát

Foto výstavy

    

   

 

Sklářské muzeum Nový Bor Vám přeje šťastný nový rok 2017

pf-2017

MAKROKOSMOS

MAKROKOSMOS JITKY KAMENCOVÉ SKUHRAVÉ

plakat_makrokosmos

Srdečně Vás zveme do sklářského muzea na novou výstavu s názvem Makrokosmos, která představuje průřez tvorby Jitky K. Skuhravé a to napříč různými technikami, ta probíhá od 28. 10. 2016 do 22. 1. 2017. Výstava je zastoupena světelnými objekty z hutního skla, které tvoří ve spolupráci se svým partnerem Tomášem Kamencem v rámci Studia Jitka Skuhrava Glass. Kromě svítidel jsou zde představeny hutní plastiky, skleněné obrazy a ryté sklo.

jitka-k-skuhrava-portret bubbles-in-space-jitka-k-skuhrava

net-cups foam-jitka-k-skuhrava

www.jitkaskuhrava.com

 

 

 

 

Řemeslo a Umění ve skle Nový Bor 2016

plakát jpg

 

Přijďte si prohlédnout výstavu výsledků prací soutěže „Řemeslo a Umění ve skle Nový Bor 2016“. Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 100 výtvarníků, řemeslníků a studentů sklářských a uměleckých škol, kteří soutěžili v deseti kategoriích.

Výstavu v muzeu můžete navštívit od 25. 6. do 30. 9. 2016

a to každý den mimo pondělí od 9-17 hodin.

 Historie a současnost

Soutěž „Řemeslo a Umění ve skle“ pořádá novoborské muzeum pravidelně jako trienále od roku 1994. Navázalo tím na tradici muzejních soutěží z počátku 20. století. Hlavní myšlenkou je podpora a propagace současné sklářské tvorby.

V rámci zachování objektivity je hodnocení anonymní. Porota je složena ze sklářských odborníků. Snahou poroty je najít symbiózu „řemesla“ a „umění“ a ocenit díla, která v sobě mají obojí. Hlavní cena Karla Rybáčka je udělována napříč kategoriemi a je dotována částkou 10. 000 Kč, kterou vnímáme jako symbolický příspěvek na další tvorbu.

Děkujeme všem, kteří se soutěže zúčastnili i všem našim příznivcům.

01 02 03

06 08 09

Fotografie: Filip Švácha

 

 

 

 

Výstava EMIL RIMPLER

RimplerA2

Srdečně Vás zveme do Sklářského muzea Nový Bor na Výstavu „Emil Rimpler – příběh lásky ke sklu“.

Emil Rimpler byl rodákem z nedalekého Rousínova a sklářství se rozhodl věnovat po vzoru svého dědečka a prastrýce. Vyučil se rytcem a návrhářem skla na Odborné sklářské škole v Novém Boru a po jejím absolvování si v Rousínově otevřel dílnu. Ta byla později přesunuta do Cvikova. Po druhé světové válce se Emil Rimpler s rodinou usadil v městečku Zwiesel v německém Bavorském lese, který se těšil podobně jako oblast severních Čech dlouhé sklářské tradici. Zde Emil Rimpler znovu založil vlastní podnik v podobě dílny, která se postupně rozrůstala ve velmi úspěšnou firmu „Kristall Rimpler“ s mnoha zahraničními obchodními kontakty. Filozofie podnikání tohoto muže byla založena na kvalitě nabízených produktů a poctivé řemeslné práci.

Pokud se chcete o životě Emila Rimplera a jeho obdivuhodném neutuchajícím úsilí dozvědět více, navštivte tuto výstavu připravenou ve spolupráci s Glasmuseem Frauenau a dcerou pana Rimplera Anne-Marie Rimpler. Výstava je zároveň prohloubením dlouholetých přátelských vztahů dvou sklářských oblastí v čele s městy Nový Bor, Zwiesel a Frauenau a veřejnosti bude přístupná od 9. 4. – 29. 5. 2016.

 

VÝSTAVA XII. INTERNATIONAL GLASS SYMPOSIUM 2015

BANNER_FINAL

 

12. ročník mezinárodního sklářského sympozia IGS  2015 za rekordní účasti téměř 80 výtvarníků skončil. „Ať žije IGS!“, rezonuje na jedinečné výstavě ve Sklářském muzeu Nový Bor. Kromě významných sklářských výtvarníků celého světa jakými jsou Arik Levy, Tanja Pak, Didier Tisseyre či Mihai Topescu, českých uměleckých hvězd Davida Černého, Reného Roubíčka, Maxima Velčovského zde vytvořili svá díla poprvé v životě ze skla i Milan Cais, Juraj Jakubisko a Chantal Poullain. Novoborský region tak díky sympoziu, které nemá ve světě obdoby, dává vědět, že České sklo žije!

foto: Kolektiv ateliers,  www.kolektiv.cz

 

Výstava Sklo nad Labem

Pozvánka Sklo nad Labem

Od 27. června 2015 do 20. září 2015 koná výstava posluchačů a pedagogů ateliéru Sklo Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem – „Sklo nad Labem“. Ateliér se prezentuje nejen svými sklářskými realizacemi z křehkého materiálu a, ale i výtvarnými technikami s tímto materiálem souvisejícími obory (grafika, malba, plastika).
Ateliér Sklo rozvíjí výtvarné myšlení a snaží se na základě volné tvorby formulovat u posluchačů jejich vlastní výtvarný názor a rozvíjet jejich dovednosti, aplikovat získané zkušenosti v tvorbě realizací z materiálů zejména industriální povahy. Studenti řeší své práce v rovině designu, užitého umění, volné tvorby či realizací v projektech do konkrétní architektury. Jak uvádí vedoucí ateliéru doc. ak. mal. Ilja Bílek: „Novoborský region je pro náš ateliér nejbližším sklářskou oblastí, se kterou udržujeme nejtěsnější kontakty. Je nejen technologickým a materiálovým zázemím, ale prostorem, kde máme řadu přátel z řad středoškolských pedagogů, výtvarníků, řemeslníků a kde nalézají uplatnění naši absolventi. Tato výstava je zadostiučiněním všem těm, kteří nám již léta vycházejí vstříc a kteří naší práci důvěřují. „

Cílem výstavy je kromě seznámení s činností ateliéru, také impulz pro studenty místních sklářských škol k pokračování ve studiu právě v ateliéru Sklo Fakulty umění a designu v Ústí nad Labem.

Výstava byla zahájena v pátek 26. června 2015 v 17 hodin. Srdečně Vás zveme.

PLAKAT_SKLO_NAD_LABEM

10 LET BYSTRO DESIGN

Plakát web lepší

Výstavu k 10. výročí úspěšné tvorby Studia Bystro design, které bylo založeno Dagmar Pánkovou a Leošem Smejkalem, uspořádalo Sklářské muzeum Nový Bor od 21. března do 31. května 2015. Výstava mapovala desetileté trvání společného projektu obou partnerů, výtvarníků a designérů.

K výstavě přizvali jako hosta sklářského výtvarníka a designéra Lukáše Jabůrka, absolventa novoborské střední i vyšší sklářské školy, který je v současné době uměleckým ředitelem jedné z našich nejvýznamnějších skláren Moser a držitelem Ceny veřejnosti Czech Grand Design.

Vernisáž výstavy proběhla ve čtvrtek 18. března 2015. Úvodní slovo pronesl Mgr. Milan Hlaveš Ph.D., vedoucí sbírky skla UPM Praha.

Děkujeme za Vaši návštěvu.

TS Bystro Design

Plakát PDF

 


 

Výstava MARTIN JANECKÝ

Plakát Martin Janecký

Sklářské muzeum Nový Bor uspořádalo autorskou výstavu mladého sklářského výtvarníka Martina Janeckého, který techniku hutního tvarování posunul až ke sklářskému sochařství. Řemeslně náročné skleněné sochy kouzelníků, klaunů ale i zvířat poukazují na unikátnost jeho tvorby, která spočívá v hledání nových forem tvarování skla za tepla. Při své práci netvaruje sklo jen zvenčí, jak je obvyklé, ale z vnitřní části baňky. Je typickým příkladem nositele sklářské tradice, se sklem začal pracovat ve třinácti letech na huti svého otce a cenné zkušenosti získal v mnoha cizích zemích (Švédsko, Holandsko, Jižní Afrika, USA, Kanada).

Novoborské sklářské muzeum bylo poctěno pořádáním první autorské výstavy Martina Janeckého v Čechách. Protože právě severočeský Nový Bor je místem, kde získal tento umělec své sklářské vzdělání.

Výstava byla přístupná veřejnosti od 16. listopadu 2014 do 1. března 2015.

plakát ke stažení zde

tisková zpráva zde

 

 

Výstava 20 let AJETO LINDAVA

lindava_plakat

Retrospektivní výstava mapovala dvacetiletou činnost společnosti AJETO LINDAVA. Unikátnost výstavy spočívala především v rozmanitosti děl, která byla doposud ukryta ve vzorkovně sklárny. Návštěvník se rovněž mohl seznámit s řadou umělců, designérů, architektů a sklářů, kteří byli a jsou svou prací s lindavskou hutí spjati.