Broušené sklo
Hutní sklo
Malované sklo
Ryté sklo
Sbírky skla

9. MUZEJNÍ NOC

Muzejní noc final_me9. Muzejní noc – Skřítek Archibald kronikářem

Zveme Vás již na devátou Muzejní noc do Sklářského muzea v Novém Boru. Při příležitosti 260 let od povýšení Nového Boru na město se v sobotu 3. června od 16 hodin vydáme se skřítkem Archibaldem na dobrodružnou cestu historií města Nového Boru. Pro rodiče a děti je připravena spousta zajímavých úkolů a jejich postupným plněním si vytvoří vlastní kroniku města. V textilní dílničce JEN LEN si každý může vyrobit něco pěkného na památku.

Kočovné loutkové divadlo zahraje dvě známé pohádky – Perníková chaloupka, Čert a Káča. Zahraje revivalová kapela Reserve band a skupina Jablkoň, která byla nominována v Žánrových cenách Anděl 2016 v kategorii Folk & Contry.

Srdečně Vás zveme na tento výlet plný dobrodružství, zážitků a skvělé hudby. Zábavná cesta historií města začíná v sobotu 3. června od 16 hodin a pro všechny je jednotné vstupné 20 korun.

Muzeum bude 3. 6. otevřeno od 9 – 12 hod. a od 12 – 16 hod. zavřeno z důvodu příprav Muzejní noci. Děkujeme za pochopení.

VÁNOCE V MUZEU

vanoce-v-muzeu-2016

VÁNOCE V MUZEU

letos na téma SKLÁŘSKÁ POHÁDKA

… aneb jak sklářský andělíček pomohl zvítězit nad drakem

Sklářské muzeum srdečně zve všechny malé a velké příznivce na letošní Vánoce v muzeu. Přijďte s dětmi strávit příjemný čas a užít kouzelnou vánoční atmosféru o víkendu 10. a 11. prosince. Letos jsme pro Vás opět připravili bohatý program. V sobotu 10. prosince se můžete těšit na divadelní představení pro děti „Jak chodil Kuba za Markytou“, kterou představí Naivní divadlo Liberec v 11 a ve 14 hodin. Celý víkend pak samozřejmě na tvořivé dílničky s příběhem pohádkových bytostí.

Těšíme se na Vaši návštěvu.

8. MUZEJNÍ NOC 28. 5.

 

Pozvánka_10x21cm

VÁNOCE V MUZEU – TAJEMNÝ OSTROV MURANO OBJEVEN

plakát vánoce 2015 final

Tematický vánoční týden se v novoborském muzeu konal již po sedmé. Pro letošní rok jsme zvolili téma sklářského ostrova Murano. Toto souostroví se nachází v Benátské laguně. Na konci 13. století bylo vydáno nařízení, aby se všichni benátští skláři především kvůli nebezpečí požáru přestěhovali na ostrov. Protože byly sklářské techniky pečlivě střeženým tajemstvím, byl tak vyřešen i problém jeho zachování. Mistři svého řemesla nesměli ostrov opustit. Dodnes jsou na ostrově funkční sklárny a hlavní kanál lemuje veliké množství obchůdků se sklem.

Cílem našeho týmu bylo seznámit děti s existencí této lokality a přiblížit jim slavnou techniku Millefiori (tisíc květů) fascinující kuličky a korálky plné barev a tvarů.  Děti se po splnění úkolů staly Cavaliere della Millefiori (rytíři a rytířkami tisíce květů).

Během týdne 7. – 11. prosince 2015 navštívilo naše muzeum bezmála 600 dětí z místních škol a školek. Program je omezen pro určitou věkovou skupinu jak z metodických, tak z kapacitních důvodů. Moc nás těší zájem, ale bohužel nemůžeme uspokojit všechny.

O víkendu 12. – 13. prosince 2015 jsme připravili program pro veřejnost. Tohoto programu se zúčastnilo přes 250 návštěvníků. Děkujeme tak všem, kteří projevili zájem a navštívili muzeum. Mnozí využili příležitosti a zároveň si prohlédli výstavu XII. International Glass Symposium Nový Bor 2015, která potrvá až do 28. února 2016. Srdečně Vás zveme.

 

Dny evropského dědictví 2015

ehd_logo_jpgDny evropského dědictví jsou významnou kulturně poznávací společenskou akcí, která slouží k posílení historického povědomí v nejširších souvislostech se zvláštním důrazem na vnímání mezinárodního kontextu národního kulturního dědictví. Rozšiřují a zvyšují všeobecné povědomí o našem kulturním dědictví. Pro širokou veřejnost zpřístupňují co nejvíce zajímavých a výjimečných památek, budov, objektů i prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo celé nepřístupné. V Novém Boru byla 8. září zpřístupněna zdarma věž a interiér kostela Nanebevzetí Panny Marie, 7. – 11. září interiéry Kostela sv. Ducha od 10 do 16 hodin a 13. září od 8:30 do 11:30. Ve čtvrtek 10. září Navrátilův sál, kde se od 18:00 koná beseda: „Putování za krásami našeho kraje“  s historikem PhDr. Vladislavem Jindrou.

Sklářské muzeum Nový Bor zve v rámci této akce na návštěvu expozic a výstavy zdarma o víkendu 12. – 13. září 2015 od 9:00 do 17:00. Těšíme se na Vaši návštěvu.

KŘEST KOMIKSU JANA VOBRA – STŘÍPKY ZE SKLÁŘSKÉ HISTORIE

Vobr komiksPo velkém úspěchu komiksu o skláři Egermannovi se město pustilo s Janem Vobrem do dalšího společného projektu. Světlo světa spatřil nový komiks s názvem Střípky ze sklářské historie. Novoborský výtvarník a známý karikaturista Jan Vobr v něm svým svérázným způsobem na 32 stranách popularizuje tajemství sklářské výroby, její historické mezníky a také nenechává nikoho na pochybách, že sklo a zdejší region k sobě historicky neodmyslitelně patří. Proto nepřekvapí, že k vydání komiksu město přistoupilo právě v letošním roce, kdy se zde koná již XII. ročník Mezinárodního sklářského sympozia. Komiks tak bude v době sympozia k dispozici všem návštěvníkům města. Za 75 Kč je možno ho zakoupit ve Sklářském muzeu Nový Bor i Turistickém informačním centru Nový Bor. Věříme, že nejen děti, ale i dospělí, najdou v novém komiksu zábavu i poučení. Nový komiks byl pokřtěn ve čtvrtek 24. září 2015 v 18 hodin v našem muzeu. Přejeme komiksu i jeho autorovi vlídné přijetí od čtenářské veřejnosti.

XII. MEZINÁRODNÍ SKLÁŘSKÉ SYMPOZIUM IGS

Mezinárodní sklářské sympozium IGS (International Glass Symposium) je jednou z nejvýznamnějších světových akcí v oboru uměleckého skla, bezesporu ovšem akcí rozsahem největší. Jeho nepřerušená tradice sahá do roku 1982, kdy se do sklárny Crystalex v Novém Boru poprvé sjeli sklářští umělci, aby společně se sklářskými mistry v přátelském, kolegiálním a tvůrčím prostředí předvedli své schopnosti, předali si zkušenosti a lépe se vzájemně poznali. Sympozium se od té doby opakuje v pravidelných tříletých intervalech. Za dobu své existence úspěšně hostilo několik stovek umělců z celého světa. Transformace a další změny ve sklářství v České republice uplynulého čtvrtstoletí se samozřejmě dotkly i charakteru IGS. V posledních ročnících ho nepořádá jen Crystalex, ale množství dalších subjektů včetně výrobních, z nichž každý nabízí odlišný způsob práce a jedinečnou atmosféru. Hlavním pořadatelem je již poněkolikáté Město Nový Bor, které ve spolupráci se Sklářským muzeem v Novém Boru a Uměleckoprůmyslovým museem v Praze prostřednictvím sekretariátu IGS zastřešuje vše, co je nutné vykonat pro zdárný průběh sympozia. O sympoziu více zde

Výstava výsledků bude zahájena 4. října 2015 v 11 hodin. Srdečně zveme!

POZVÁNKA_FINAL

 

7. MUZEJNÍ NOC

baner

V rámci festivalu muzejních nocí uspořádalo muzeum zábavný program pro širokou veřejnost. Tento večer a noc zažilo na 500 návštěvníků v muzeu něco jiného, než v obvyklém návštěvním dni. V letošním program byl v duchu orientálních zemí, ve kterých bylo a stále je mnoho zákazníků a obdivovatelů skla z našeho regionu. Děkujeme všem návštěvníkům, účinkujícím a hlavně dobrovolníkům!

plakát zde


 

MEZINÁRODNÍ DEN MUZEÍ

BANNER

 


 

Muzeum navštívila královna-matka Bhútánského království

Dne 17. dubna 2015 navštívila sklářské muzeum v Novém Boru Její královská výsost Sangay Choden. Přivítal ji starosta Mgr. Jaromír Dvořák a ředitelka muzea Mgr. Petra Ajšmanová. Novoborsko se Její výsost rozhodla navštívit u příležitosti návštěvy slavného skláře Jiřího Pačinka, který ji svými díly nadchl již v Indii. S velikým zaujetím si prohlédla muzejní sbírku, kde jí nejvíce okouzlily lustry a sklo se slavnými lazurami Bedřicha Egermanna. Obdivovala i současnou krátkodobou výstavu studia Bystro design a Lukáše Jabůrka. Sama královna, jak uvedla, preferuje především kobaltové sklo. Její výsost a dvořané si odvezli na památku z Čech krásné sklo a bižuterii.

O návštěvě královny v ČR více zde

 


 

VÁNOCE V MUZEU – Po stopách letokruhů

Plakát vánoce jpg

Letošní, již šestý ročník Vánoc v muzeu od 8. do 19. prosince 2014 jsme se zaměřili na využití dřeva ve sklářství.

V týdnu od 8. do 12. prosince 2014 jsme přivítali děti ze základních a mateřských škol. Pro velký zájem jsme museli přidat i dva dny v následujícím týdnu 17. a 18. prosince 2014.

O víkendu 13. a 14. prosince 2014 byl připraven program pro rodiny s dětmi. Návštěvníci si mohli vyzkoušet vyrobit dřevěnou vánoční ozdobu, střih na sklářskou formu, seznámili se s výrobou dřevěných sklářských forem a vyplnili zábavné úkoly na téma využití dřeva ve sklářství. Příjemnou vánoční atmosféru rozzářil také pěvecký sbor Skleněnky koncertem po oba víkendové dny 17. a 18. prosince 2014.

Muzeum na této kulturní aktivitě navštívilo celkem 839 návštěvníků. To bylo nejvíce za všech šest ročníků.  Za největší přínos letošního ročníku a tohoto projektu považujeme spolupráci s novoborskou sklářskou školou. Ta poskytla materiál, zajistila poměrně náročné nastěhování strojů na opracování dřeva do muzea a navíc poskytla i své zaměstnance a žáky pro názornou ukázku výroby forem a opracování dřeva. Učitelé škol, ale i návštěvníci z řad veřejnosti si pochvalovali především možnost názorné ukázky postupu výroby forem. Projekt podpořil Liberecký kraj.


Dny evropského dědictví

ehd_logo_jpgDny evropského dědictví ( European Heritage Days, dále EHD ) každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Téma  roku 2014 bylo: Návraty ke kořenům

Sklářské muzeum Nový Bor bylo pro veřejnost otevřeno o víkendu 13. – 14. září 2014 od 9:00 do 17:00. Vstup byl zdarma.

V rámci Dnů evropského dědictví  představilo sklářské muzeum od 13. září 2014 novou putovní výstavu „Cesty tradičních řemesel“, která vznikla jako výsledek spolupráce měst Nový Bor a Großschönau. Výstava mapuje sklářské a textilní řemeslo prostřednictvím textu a doprovodných fotografií. V muzeum mohli návštěvníci získat rovněž mapu nově vzniklé naučné stezky „Po stopách sklářského řemesla“.

EHD 2014 plakát

Cílem Dnů evropského dědictví je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace. Proto jsou v rámci EHD pořádány nejrůznější doprovodné akce – přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže
a další kulturní programy. Proto jednotlivé země nebo i města vyhlašují svá národní témata, jejichž prostřednictvím obracejí pozornost organizátorů i návštěvníků na různorodé fenomény přírodního a kulturního dědictví. Hledání identity jedince žijícího v 21. století, ve stále více se globalizujícím světě – to je to, čemu EHD přispívají, a proto se těší stále vzrůstající oblibě a většímu zájmu. Dny evropského dědictví ( EHD – European Heritage Days )  jsou významnou celoevropskou kulturně poznávací, společenskou a výchovnou akcí.

Meet Czech Design

meet_czech_design

V rámci akce nabídl Nový Bor, Mekka českého skla, ve dnech 13.-15. června všem návštěvníkům setkání se špičkovými designéry a světově proslulými módními návrhářkami. Ve stejném termínu se uskutečnily i tradiční Sklářské slavnosti, jejichž program se s programem Meet Czech Design logicky a velmi dobře doplnil, proto byl prezentován společně. Vedle tradičního programu byly pro veřejnost připraveny workshopy se skutečnými ikonami českého sklářského designu, architektury a módy. Zcela určitě k nim patří Liběna Rochová a Blanka Matragi, stejně tak Bořek Šípek, Peter Olah nebo David Vávra. V rámci Design stezky se otevřely návštěvníkům dílny a ateliéry místních sklářských firem. Město, sklářské firmy a agentura CzechTourism spojily své síly, aby nabídly návštěvníkům opravdu unikátní zážitky.

Muzeum v rámci design pasu poskytovalo návštěvníkům akce vstup zdarma a během tří dnů přivítalo tisíc umění chtivých zájemců. Vliv podpory národní agentury pro rozvoj turismu přinesl během celé akce téměř 100% zvýšení návštěvnosti našeho muzea. Rádi bychom jménem Sklářského muzea Nový Bor vyjádřili dík především Davidu Sobotkovi, který s námi výborně spolupracoval nejen na přípravě výstavy, ale byl v pravdě duchovním otcem propojení slavností a festivalu.

Více o akci a program: http://meetczechdesign.cz/cs/serial-akci/novy-bor